Ruris RX300S vs Steinhaus PRO-GLM503

Comparație preț, evoluție 1 an și specificații tehnice · Mașină de Tuns Iarba
1359 lei
+ 11%
Masina de tuns gazon/iarba autopropulsata pe benzina RURIS RX300S, putere 3.5 CP, 139 CC, 4 timpi, 45.7 cm latime lucru, 25-75 mm inaltime lucru, carcasa metal, 65 L sac colector, rezervor 1 l
Arată grafic
26 sep
1477lei
09 nov
1329lei
11 nov
1484lei
13 nov
1448lei
24 nov
1428lei
17 dec
1442lei
15 ian
1224lei
23 ian
1443lei
09 feb
1402lei
13 mar
1451lei
11 mai
1546lei
14 mai
1359lei
Sunt afișate doar modificările de preț.

Mai multe detalii »
1499 lei
+ 25%
Masina de tuns gazon/iarba pe benzina, autopropulsata, Steinhaus PRO-GLM503, 173cc, 4.8CP, latime taiere 51 cm, 10 trepte de taiere, inaltime taiere 25-75 mm, sac colector 60 L, taiere/colectare/mulcire
Arată grafic
26 mar
1299lei
10 apr
1499lei
15 apr
1549lei
16 apr
1199lei
13 iun
1549lei
20 ian
2949lei
24 feb
1499lei
27 feb
1259lei
29 apr
1499lei
02 mai
1549lei
06 iun
1659lei
12 iun
1499lei
Sunt afișate doar modificările de preț.

Mai multe detalii »
Ruris RX300S este mai ieftin în acest moment, cu 9% diferență (1.359 lei față de 1.499 lei). Pe istoricul ultimului an, Ruris RX300S a coborât până la 1.224 lei (15 ian 2026), față de minimul de 1.499 lei al celuilalt model (12 iun 2025), un ecart de 18% între cele două minime istorice. Specificațiile diferă pe 10 caracteristici; tabelul de mai jos arată exact unde.

Ruris RX300S are motor de 3,5 CP și 139 cc, lățime de 45,7 cm și sac generos de 65 l, la un preț mai mic. Steinhaus PRO-GLM503 are motor mai puternic (4,8 CP, 173 cc), lățime mai mare (51 cm), 10 trepte de înălțime și 100 de recenzii cu 95% satisfacție. Ruris se potrivește dacă suprafața nu depășește 1.000 m² și prețul contează; Steinhaus este alegerea pentru suprafețe mari și confort.

Putere și lățime de tăiere

Ruris RX300S are 3,5 CP și 139 cc față de 4,8 CP și 173 cc la Steinhaus. Pe iarbă uscată și la înălțime normală diferența nu se simte, dar în condiții dificile (iarbă umedă, deasă, peste 15 cm) Steinhaus are rezervă de putere mai mare. Lățimea de 51 cm față de 45,7 cm înseamnă că Steinhaus termină o suprafață de 1.000 m² cu circa 15% mai puține treceri.

Sac colector și funcții

Ruris RX300S are sac de 65 l, mai mare decât sacul de 60 l al lui Steinhaus. Ambele au mulcire, colectare și evacuare laterală. Ruris are și funcție de spălare prin racord la furtun. Steinhaus are 10 trepte de înălțime (25-75 mm), Ruris are o singură treaptă continuă între 25 și 75 mm (reglare centralizată).

Ce spun cumpărătorii Ruris RX300S

Ruris RX300S are 73 de recenzii pe eMAG, 87% pozitive. Utilizatorii îl descriu ca pe un produs care „se simte premium când pui mâna pe el", cu funcție de mulcire apreciată și consum mai mic față de modele anterioare. Un cumpărător menționează un ușor scârțâit la roți, altul că în rodaj s-a oprit des până la schimbul de ulei. Steinhaus are 95% satisfacție din 100 recenzii, o diferență clară față de 87%.

Preț și raport calitate-preț

Ruris RX300S costă mai puțin decât Steinhaus PRO-GLM503. Dacă bugetul este criteriul principal și suprafața ta nu depășește 800-1.000 m², Ruris oferă un raport bun calitate-preț. Dacă vrei mai multă putere, lățime și confort pe termen lung, diferența de preț față de Steinhaus se amortizează în câteva sezoane.

Cui îi recomandăm fiecare model

Ruris RX300S

  • Bugetul tău este limitat și cauți cel mai mic preț din această comparație.
  • Ai o suprafață de 600-1.000 m² și 3,5 CP sunt suficienți.
  • Vrei sac colector mare (65 l) pentru mai puține goliri.
  • Apreciezi funcția de spălare prin racord la furtun pentru curățare ușoară.
  • Preferi o mașină autopropulsată românească cu carcasă metalică.

Steinhaus PRO-GLM503

  • Suprafața ta depășește 1.000 m² și ai nevoie de motor mai puternic (4,8 CP, 173 cc).
  • Vrei 10 trepte de înălțime pentru ajustări precise în toate sezoanele.
  • Cauți lățimea de tăiere mai mare (51 cm) pentru eficiență pe suprafețe mari.
  • Rata de satisfacție de 95% din 100 recenzii îți dă mai multă încredere în produs.
  • Preferi rezervor mai mare (1,8 l) pentru mai puține opriri la alimentare.

Întrebări frecvente

Care are sacul colector mai mare?
Ruris RX300S are sac de 65 l, față de 60 l la Steinhaus PRO-GLM503.
Poate Ruris RX300S tunde iarbă de 15-20 cm?
Da, dar cu motor de 3,5 CP și 139 cc performanța în iarbă deasă sau umedă este mai limitată decât la Steinhaus. Utilizatorii recomandă tunderea mai frecventă pentru a evita suprasolicitarea motorului.
Are Ruris RX300S autopropulsie?
Da, ambele modele sunt autopropulsate. Ruris RX300S are transmisie manuală cu o singură viteză.
Câte trepte de înălțime are Ruris RX300S?
Ruris RX300S are reglare continuă între 25 și 75 mm. Steinhaus PRO-GLM503 are 10 trepte discrete în același interval.
Cât costă înlocuirea lamei?
Piesele de schimb Ruris se găsesc prin rețeaua de service Ruris. Utilizatorii semnalează uneori dificultăți în găsirea lamelor în stoc, mai ales în afara sezonului.

Specificații tehnice

Caracteristică Ruris RX300S Steinhaus PRO-GLM503
Brand și gamă
Brand Ruris Steinhaus
Tip și utilizare
Tip roti 4 roti 4 roti
Tip Masina Masina
Putere și alimentare
Tip pornire Manuala Sfoara
Volum cos colector 65 l 60 l
Putere motor 3.5 cp 4.8 cp
Capacitate rezervor 1 l 1.8 l
Tip transmisie nu se aplică Automata
Capacitate cilindrica nu se aplică 173 cm³
Viteza maxima nu se aplică 3600 RPM
Tăiere
Inaltime maxima taiere 75 mm 75 mm
Inaltime minima taiere 25 mm 25 mm
Latime taiere 45.7 cm 51 cm
Suprafata lucru Peste 1000 m² Peste 1000 m²
Material lama Metal Otel
Tip alimentare Benzina Benzina
Trepte de taiere nu se aplică 10
Funcții
Functii Mulching
Colectare
Aruncare in spate
Aruncare laterala
Spalare
Maner ergonomic
Alte specificații
Numar viteze 1 nu se aplică
Dimensiuni și greutate
Culoare Negru
Portocaliu
Rosu
Negru
Greutate 35.3 Kg 38 Kg
Material cos colector nu se aplică Plastic
Panza poliester
Diametru roata fata nu se aplică 200 mm
Diametru roata spate nu se aplică 280 mm
Pachet și garanție
Continut pachet 1 x Masina de tuns gazonul 1 x Masina de tuns gazonul

Alte comparații în mașină de tuns iarba