Părerile cumpărătorilor despre Laptop Lenovo 21MW000QRM
Laptopul Lenovo ThinkBook 16 G7 ARP cu AMD Ryzen 7 7735HS și 32GB RAM este un model performant cu construcție solidă și un display OK. Este considerat perfect pentru office și are resurse suficiente. Un utilizator este de părere că performanța este overkill pentru un laptop și că un desktop ar fi mai potrivit pentru majoritatea sarcinilor. Autonomia bateriei este considerată mediocră în termeni absoluți (maxim 2 ore fără gaming) și reprezintă un minus. Procesorul Ryzen 7 7735HS contribuie la o configurație performantă. Deși instalarea Windows 11 a fost reușită, s-a menționat că bootează greu (partea de BIOS durează mult).
Utilizatorii au apreciat:
- Performant, cu configurație puternică.
- Perfect pentru office, resurse suficiente.
- Construcție solidă.
- Taste foarte OK (tastatură bună).
- Silencios.
- Autonomie bună a bateriei, având în vedere configurația hardware.
- Display OK.
Utilizatorii au fost nemulțumiți de:
- Autonomia bateriei este slabă/mediocră (max 2 ore fără gaming).
- Bootează greu (partea de BIOS durează mult).
- Ecranul este cam întunecat.
Rezumat generat de AI din recenziile cumpărătorilor de pe eMAG
Vezi pe eMAG »
| Specificații | |
| Brand | Lenovo |
| Platforma producator | ThinkBook 16 |
| Line-up | ThinkBook |
| Chipset video | AMD Radeon |
| Frecventa | 4800 MHz |
| Procesor grafic integrat | AMD Radeon 680M |
| Tehnologie procesor | 6 nm |
| Cache | 4096 KB 16384 KB |
| Frecventa Turbo Boost | 4.75 GHz |
| Frecventa nominala | 3.2 GHz |
| Numar nuclee | 8 |
| Arhitectura | Zen 3+ |
| Model procesor | 7735HS |
| Tip procesor | Ryzen 7 |
| Producator procesor | AMD |
| Capacitate memorie maxima suportata | 64 GB |
| Tip memorie | DDR5 |
| Capacitate memorie | 32 GB |
| Unitate optica | Nu |
| Interfata SSD | PCI Express M.2 |
| Capacitate SSD | 1 TB |
| Tip stocare | SSD |
| Camera WEB | Full HD |
| Model placa video | Chipset grafic integrat |
| Tip placa video | Integrata |
| Luminozitate | 300 nt |
| Rezolutie | 1920 x 1200 |
| Touchscreen | Nu |
| Finisaj display | Anti-Glare |
| Tehnologie display | IPS |
| Format display | WUXGA |
| Diagonala display | 16 inch |
| Putere difuzoare | 4 W |
| Capacitate baterie | 45 Wh |
| Sistem de operare | NO OS |
| Versiune Bluetooth | 5.3 |
| Retea | 10/100/1000 |
| Wireless | 802.11 ax 2x2 |
| Porturi | 1 x RJ-45 1 x Audio Out/Microfon 2 x USB 3.2 Type A Gen 1 1 x USB 3.2 Type C Gen 2 1 x HDMI 2.1 1 x USB 4.0 Type-C Gen 3 |
| Tehnologii audio | HD Audio Dolby Audio |
| Audio | Difuzoare stereo Microfoane duale |
| Securitate | Cititor de amprenta Kensington Lock Firmware TPM 2.0 Camera privacy shutter IR camera for Windows Hello |
| Caracteristici cheie | Camera web Tastatura iluminata Touchpad care accepta gesturi de atingeri multiple Cititor de amprente Baterie 45Wh |
| Limba tastatura | Tastatura internationala |
| Tastatura numerica | Da |
| Cititor de carduri | SD |
| Sloturi ocupate | 2 |
| Numar sloturi | 2 |
| Dimensiuni (W x H x D) | 356 x 253.5 x 17.5 mm |
| Greutate | 1.7 Kg |
| Culoare | Arctic grey |
| Material | Plastic Aluminiu Policarbonat |
| Accesorii incluse | Adaptor 65W |
Vezi pe eMAG »