Părerile cumpărătorilor despre Laptop Lenovo 82XF004PRM
Acest laptop Lenovo IdeaPad Slim 5 cu procesor Intel Core i5-13420H este un model de 16 inch, considerat excelent pentru acasă, dar nu pentru jocuri din cauza lipsei plăcii video dedicate. Construcția din aluminiu anodizat (cu excepția bazei din plastic) arată și se simte foarte bine. Tastatura este de calitate superioară, fiind silențioasă și neflambând. Laptopul este optimizat pentru Windows 11; utilizatorii au întâmpinat probleme cu driverele (touchpad, Bluetooth, grafice) pe Windows 10. Bateria (75Wh) ține mult, iar performanța generală este rapidă. Instalarea Windows necesită un adaptor RJ45-USB C sau tethering prin telefon pentru a descărca driverele de rețea. S-au semnalat probleme de lag la jocuri când laptopul se încinge.
Utilizatorii au apreciat:
- Excelent pentru acasă.
- Carcasa din aluminiu anodizat (aspect și senzație premium).
- Tastatura foarte bună, nu flambează și este silențioasă.
- Bateria ține mult (75Wh).
- E rapid (performanță generală bună).
- Tastatura iluminată.
Utilizatorii au fost nemulțumiți de:
- Nu este potrivit pentru jocuri din cauza plăcii video integrate.
- Probleme majore cu driverele pe Windows 10 (optimizaat pentru Windows 11).
- Necesită adaptor RJ45-USB C sau soluții alternative pentru a instala drivere de rețea.
- Prețul nu este cel mai bun în comparație cu alte variante.
- Lag infernal de scurtă durată la jocuri, când se încinge.
Rezumat generat de AI din recenziile cumpărătorilor de pe eMAG
Vezi pe eMAG »
| Specificații | |
| Line-up | IdeaPad |
| Brand | Lenovo |
| Chipset video | Intel UHD |
| Frecventa | 5200 MHz |
| Procesor grafic integrat | Intel UHD Graphics |
| Tehnologie procesor | 10 nm |
| Cache | 12288 KB |
| Frecventa Turbo Boost | 3.4 GHz 4.6 GHz |
| Numar nuclee | 8 |
| Arhitectura | Raptor Lake |
| Model procesor | 13420H |
| Tip procesor | i5 |
| Producator procesor | Intel |
| Memorie integrata | 16384 MB |
| Tip memorie | LPDDR5 |
| Capacitate memorie | 16 GB |
| Unitate optica | Nu |
| Interfata SSD | PCI Express M.2 |
| Capacitate SSD | 512 GB |
| Tip stocare | SSD |
| Camera WEB | Full HD |
| Tip placa video | Integrata |
| Rezolutie | 1920 x 1200 |
| Touchscreen | Nu |
| Finisaj display | Anti-Glare |
| Tehnologie display | IPS |
| Format display | WUXGA |
| Diagonala display | 16 inch |
| Putere difuzoare | 4 W |
| Sistem de operare | NO OS |
| Wireless | 802.11 ax 2x2 |
| Versiune Bluetooth | 5.1 |
| Porturi | 1 x HDMI 1 x Audio Out/Microfon 2 x USB 3.2 Type A Gen 1 2 x USB 3.2 Type C Gen 1 |
| Tehnologii audio | HD Audio Dolby Audio |
| Audio | Difuzoare stereo Microfoane duale |
| Securitate | Firmware TPM 2.0 Camera privacy shutter IR camera for Windows Hello |
| Caracteristici cheie | Camera web Tastatura iluminata Touchpad care accepta gesturi de atingeri multiple Low Blue Light Baterie 75.4 Wh |
| Cititor de carduri | Micro SD |
| Tastatura numerica | Da |
| Limba tastatura | Tastatura internationala |
| Greutate | 1.89 Kg |
| Dimensiuni (W x H x D) | 356 x 251 x 16.9 mm |
| Material | Aluminiu |
| Culoare | Cloud Grey |
| Accesorii incluse | Adaptor 65W |
Vezi pe eMAG »