Părerile cumpărătorilor despre Placă de Bază Gigabyte Z790 A ELITE AX D4
Placa de bază GIGABYTE Z790 AORUS ELITE AX DDR4 primește recenzii pozitive pentru dotări complete și BIOS performant, la preț avantajos comparabil cu placi DDR5. Utilizatorii apreciază raportul bun între caracteristici și cost pentru un model Z790 de calitate.
Utilizatorii au apreciat:
- Dotări foarte complete pentru categoria DDR4
- BIOS performant și stabil
- Preț bun, comparabil cu modele DDR5 entry-level
- Suport Wi-Fi și memorie ultimă generație
Utilizatorii au fost nemulțumiți de:
- BIOS necesită update-uri regulate la livrare
Rezumat generat de AI din recenziile cumpărătorilor de pe eMAG
Vezi oferta »
| Specificații | |
| Brand | Gigabyte |
| Frecventa memorie (MHz) | 5333(O.C.)/ DDR4 5133(O.C.)/DDR4 5000(O.C.)/4933(O.C.)/4800(O.C.)/ 4700(O.C.)/ 4600(O.C.)/ 4500(O.C.)/ 4400(O.C.)/ 4300(O.C.)/4266(O.C.) / 4133(O.C.) / 4000(O.C.) / 3866(O.C.) / 3800(O.C.) / 3733(O.C.) / 3666(O.C.) / 3600(O.C.) / 3466(O.C.) / 3400(O.C.) / 3333(O.C.) / 3300(O.C.) / 3200 / 3000 / 2933 / 2800 / 2666 / 2400 / 2133 |
| Chipset | Intel Z790 |
| CPU Socket | LGA 1700 |
| Sloturi memorie | 4 |
| Tip memorie | DDR4 |
| Capacitate maxima memorie RAM | 128 GB |
| BIOS & memorie BIOS | AMI UEFI BIOS 1 x 256 Mbit flash |
| Rata de transfer SATA | 6000 MB/s |
| Conector sursa (pini) | 1 x 24 pin ATX 2 x 8 pin ATX 12V |
| Interfata Serial ATA | 4 x SATA III |
| Conectivitate | 1 x RJ-45 1 x Optical S/PDIF OUT 1 x HDMI 2 x Audio Jacks 2 x SMA Antena Connectors (2T2R) 2 x USB 3.2 Gen 2 1 x USB 3.2 Gen 2x2 3 x USB 3.2 Gen 1 4 x USB 2.0 |
| Audio integrat | Realtek Audio codec |
| LAN integrat | Realtek 2.5GbE LAN chip (2.5 Gbps/1 Gbps/100 Mbps) |
| Slot PCI | PCI-Express 5.0 |
| Suport Dualchannel | Da |
| Procesoare suportate | Intel Core din generatia 14, 13 si 12, Intel Pentium Gold, Celeron Processor |
| Format | ATX |
| Sloturi PCI-E x16 | 3 |
| Sloturi speciale | 4 x M.2 |
| Tehnologii suportate | Q-Flash Q-Flash Plus GIGABYTE Control Center (GCC) |
| Altele | Bluetooth 5.3 Wi-Fi 6E |
| Dimensiuni (L x W) (cm) | 30.5 x 24.4 cm |
Vezi oferta »