Părerile cumpărătorilor despre Laptop ASUS M3607HA-RP048
Acest laptop ASUS Vivobook S16 cu procesor AMD Ryzen 7 este apreciat pentru designul său subțire, compact și calitatea superioară a materialelor. Utilizatorii evidențiază ecranul fluid de 144Hz și performanța solidă a procesorului, considerându-l o investiție excelentă pentru viitor. Portabilitatea este un punct forte, fiind ușor de transportat și beneficiind de încărcare universală prin USB-C. Tastatura iluminată și sistemul audio cu bass oferă o experiență de utilizare plăcută pentru activități multimedia. Deși construcția este robustă, unii utilizatori au întâmpinat dificultăți majore de stabilitate software după actualizările de Windows. În general, este considerat un dispozitiv premium care echilibrează bine performanța cu autonomia bateriei.
Utilizatorii au apreciat:
- Calitatea materialelor este net superioară altor modele similare
- Procesor AMD Ryzen 7 performant cu boost până la 5.1GHz
- Ecran de 16 inch luminos, fluid și cu rată de refresh 144Hz
- Design ultra-subțire, compact și foarte ușor de transportat
- Sistem de încărcare versatil prin mufa USB-C
- Baterie durabilă care nu compromite performanța sistemului
- Tastatură iluminată discret cu tastă dedicată pentru control
- Difuzoare cu sunet tare, clar și ușoare note de bass
- Cameră web dotată cu sistem fizic pentru protecția intimității
- Raport calitate-preț excelent, mai ales la oferte promoționale
Utilizatorii au fost nemulțumiți de:
- Instabilitate software și erori de tip Blue Screen după update-uri
- Absența unui port nativ RJ45 pentru conexiune internet prin cablu
- Dificultăți la instalarea driverelor de rețea după instalarea sistemului
Rezumat generat de AI din recenziile cumpărătorilor de pe eMAG
Prețul pe eMAG »
| Specificații | |
| Brand | ASUS |
| Line-up | VivoBook S |
| Platforma producator | ASUS Vivobook S16 |
| Producator procesor | AMD |
| Tip procesor | Ryzen 5 |
| Model procesor | 220 |
| Arhitectura | Zen 4 |
| Numar nuclee | 6 |
| Frecventa nominala | 3.5 GHz |
| Frecventa Turbo Boost | 4.9 GHz |
| Cache | 6144 KB 16384 KB |
| Procesor grafic integrat | AMD Radeon 740M |
| Tehnologie procesor | 4 nm |
| Chipset video | AMD Radeon |
| Capacitate memorie | 16 GB |
| Tip memorie | DDR5 |
| Memorie integrata | 16384 MB |
| Tip stocare | SSD |
| Capacitate SSD | 1 TB |
| Interfata SSD | M.2 |
| Unitate optica | Nu |
| Diagonala display | 16 inch |
| Format display | WUXGA |
| Tehnologie display | IPS |
| Luminozitate | 300 nt |
| Finisaj display | Anti-Glare |
| Touchscreen | Nu |
| Rezolutie | 1920 x 1200 |
| Tip placa video | Integrata |
| Model placa video | Chipset grafic integrat |
| Camera WEB | Full HD |
| Capacitate baterie | 70 Wh |
| Sistem de operare | NO OS |
| Audio | Difuzoare stereo Microfon |
| Porturi | 1 x Audio Out/Microfon 2 x USB 3.2 Type A Gen 1 2 x USB 3.2 Type C Gen 1 1 x HDMI 2.1 |
| Wireless | 802.11 ax 2x2 |
| Versiune Bluetooth | 5.3 |
| Securitate | BIOS Booting User Password Protection Firmware TPM Camera IR |
| Caracteristici cheie | Camera web Tastatura iluminata Touchpad care accepta gesturi de atingeri multiple Rata refresh ecran 144Hz Baterie 70Wh |
| Rata de refresh | 144 Hz |
| Tastatura numerica | Da |
| Limba tastatura | Tastatura internationala |
| Greutate | 1.7 Kg |
| Dimensiuni (W x H x D) | 357 x 250.6 x 15.9 - 18.7 mm |
| Culoare | Gri |
| Material | Plastic Aluminiu |
| Accesorii incluse | Adaptor 65W |
Prețul pe eMAG »