Părerile cumpărătorilor despre Placă de Bază Gigabyte Z790 EAGLE AX
Placa de bază GIGABYTE Z790 EAGLE AX LGA1700 oferă performanță bună și design modern, confirmată cu procesoare Intel generație nouă (i7-14700KF, Intel 14600K). WiFi și Bluetooth sunt incluse. Atenție: procesoarele Intel recent lansate pot necesita actualizare BIOS; unele setups nu necesită update (confirmat cu i5-14600K).
Utilizatorii au apreciat:
- Performanță bună și stabilă cu i7-14700KF și procesor recent
- Design modern și plană rece
- WiFi și Bluetooth integrate
- Compatibilitate LGA1700 cu procesoare Intel generație nouă
- Nu necesită update BIOS în unele cazuri (i5-14600K)
Utilizatorii au fost nemulțumiți de:
- Procesoare Intel recent lansate pot necesita actualizare BIOS
- Potențiale probleme de compatibilitate cu CPU-uri foarte noi la lansare
Rezumat generat de AI din recenziile cumpărătorilor de pe eMAG
Verifică stocul pe eMAG »
| Specificații | |
| Brand | Gigabyte |
| CPU Socket | LGA1700 |
| Chipset | Intel Z790 |
| Frecventa memorie (MHz) | 7600(O.C.) /7400(O.C.) /7200(O.C.) /7000(O.C.) /6800(O.C.) /6600(O.C.) / 6400(O.C.) / 6200(O.C.) / 6000(O.C.) / 5800(O.C.) / 5600 / 5400 / 5200/ 4800/4400 |
| Tip memorie | DDR5 |
| Capacitate maxima memorie RAM | 256 GB |
| Sloturi memorie | 4 |
| BIOS & memorie BIOS | 1 x 256 Mbit flash |
| Rata de transfer SATA | 6000 MB/s |
| Audio integrat | Realtek Audio CODEC High Definition Audio 2/4/5.1/7.1-channel |
| Conectivitate | 2 x USB 2.0 1 x PS/2 1 x RJ-45 3 x audio jacks 1 x DisplayPort 1 x HDMI 2 x SMA Antena Connectors (2T2R) 4 x USB 3.2 gen 1 1 x USB 3.2 Gen 2 Tip-C 1 x USB 3.2 Gen 2 Tip-A |
| Interfata Serial ATA | 4 x SATA III |
| Conector sursa (pini) | 1 x 24 pin ATX 2 x 8 pin ATX 12V |
| Format | ATX |
| Procesoare suportate | Generatia 12, 13 si 14 Intel Core, Pentium Gold si Celeron |
| Suport Dualchannel | Da |
| Slot PCI | PCI-Express 5.0 |
| LAN integrat | Realtek 2.5GbE LAN chip (2.5 Gbit/1 Gbit/100 Mbit) |
| Sloturi PCI-E x16 | 3 |
| Sloturi speciale | 3 x M.2 |
| Sloturi PCI-E x1 | 2 |
| Tehnologii suportate | Q-Flash Smart Backup Q-Flash Plus GIGABYTE Control Center (GCC) |
| Altele | 2x2 Wi-Fi 6E (802.11 a/b/g/n/ac/ax) Bluetooth 5.3 |
| Dimensiuni (L x W) (cm) | 30.5 x 24.4 cm |
Verifică stocul pe eMAG »